Szent szimbólumok!
Syl a WoodooBaba 2004.12.03. 18:52
Sólyomhold, Varjúszárny, Ikerkör, Aranykör, Két ököl, Lótuszvirág, Ezüsttenyér.. stb...
Szent szimbólumok
1. rész
Az alábbiakban az Yneven leggyakrabban használatos vallási jelképekrõl, a Szent Szimbólumokról tudhatsz meg többet, tisztelt Játékos/Olvasó. Elvben a kontinens minden hívõje visel effélét (legtöbbször medál formájában, de elõfordulnak gyûrûn, sõt tetoválva is); a papok, a paplovagok nyíltan hordozzák, így hirdetik az általuk jelképezett halhatatlanok dicsõségét, mások szívük felett rejtegetik õket, ahogyan az igazi drágaságot szokás, megint mások afféle talizmánt látnak bennük, s úton-útfélen az isten segítségéért folyamodnak - általánosságban leszögezhetõ, hogy viselésének módja legalább annyit árul el az adott karakterrõl, mint a Szent Szimbólum maga. Némely Szimbólumok gyakoriak, mások ritkaságnak számítanak a Hetedkorban; ez utóbbiakat akárki fel sem ismeri. Az alábbi válogatás jól tükrözi egy átlagos kalandozó Szent Szimbólumokkal kapcsolatos ismereteit - aki utazni, hírnevet szerezni vágyik, ennyit már az elsõ idõkben megtanul. Az illusztrációk önmagukért beszélnek, így célunk elsõsorban az egyes formákhoz tartozó eszmei tartalom és - ha van - filozófia bemutatása. Lássuk elsõként a Pyarroni Panteonra jellemzõ formákat!
sólyomhold
Arel istennõ jelképe talán a legismertebb, a leggyakoribb a kalandozók közt. A holdtányér körébe foglalt ragadozó madárról, a Szimbólum keresetlen szépségérõl számos költemény és dal született az idõk folyamán - még olyanok is megénekelték, akik más panteonok más halhatatlanjaiba vetették bizodalmukat. A kezdetekor (a Hetedkor hajnalán) elsõsorban fából készítették, mostanság nem ritka ezüstbõl, rézbõl vagy acélból sem. Tisztán tartása nem elvárás: a Harc és a Természet úrnõje nem a külsõségek, hanem a tettek alapján ítél.
varjúszárny
Darton isten jelképe ebben a formájában legjeljebb férfitenyér méretû. Mindenkor fémbõl, leggyakrabban acélból készítik, sötét bevonattal látják el, majd felerészben vörösréz, felerészben ezüst körlapra (a két hold szimbóluma) erõsítik, ahonnét azonban könnyen eltávolítható. A "tollak" végét a lovagok és paplovagok - Airun al Marem próféta útmutatása alapján - borotvaélesre köszörülik; ilyen fegyverrel ellenség életét kioltani igazi hõstett, Dartonnak tetszõ cselekedet.
ikerkör
Kyel isten Szent Szimbóluma a teremtés és a pusztítás örök kettõsségének jelképe. A két egymásba fonódó karika fémbõl készül; a szív feletti, a Teremtés hagyományosan arany vagy réz-, (meleg) a Pusztítás ezüst- vagy acél (hideg) színû. A két karika metszetében olykor - fõként a Délvidéken - megjelenik egy stilizált emberalak is.
aranykör
Krad isten jelképe a kezdet és vég nélküli mindenség apró mása; mondják, eredetije Selmo (más forrásokban: Anselmo) atya, a vallásalapító mártír-próféta birtokában volt. Csak a neve Aranykör - Szent Szimbólumként szinte bármely meleg színû fémbõl készülhet. A karikát gyakorta díszítik mesteri módon; a valaha készült legkülönlegesebb példány (Elorand nagymesteré) kerületén a kontinens mindazon városai láthatók voltak, ahol Kradnak temploma áll.
két ököl
Uwel isten Szent Szimbólumának kettõs ökle jelképezi egyfelõl a bosszújukban segítségre szorulók és a mellettük mindenkor kiálló hívek együttes erejét, másfelõl azt a hatalmat, melyet az összetartás ad az Igazságos Bosszú Urát szolgáló kiválasztottaknak. Érdekesség, hogy mindkét ököl jobb ököl; Uwel teoretikusai szakítottak a "szívoldalt (ti. balra) a tisztaság" hagyományos elméletével, cselekvõ egyház lévén a gyakorlatias jobbot részesítik elõnyben. A Szimbólum bármely "hideg" fémbõl, vagy akár kõbõl, ásványi anyagból is készülhet.
lótuszvirág
Ellana istennõ Szent Szimbóluma rendszerint míves munka, s miután zömmel nõk viselik, kedvelt témája a kontinens ötvöseinek, ékszerészeinek. Úgy tartják, hogy a jelkép néhány esztendei viselés után a hordozó érzelmeinek hû tükrévé válik - vagyis csupán sorsukkal kiegyezett, boldog fehérszemélyek keblén tündököl igazán. Ellana papnõi, a Lótusz Leányai (noha viselhetnék színaranyból is) gyakorta testük valamely titkos zugába tetováltatják, s csak annak a férfinak mutatják meg, akit végül párjukul választanak
ezüsttenyér
Dreina istennõ Szent Szimbóluma; bal férfitenyér, közepén a mindent látó nõi szem - az univerzum egységének sajátos értelmezése. E hatás hangsúlyozása végett, s persze azért, mert a pyarroni panteon megmaradt halhatatlanjai nagy súlyt helyeznek az összetartásra, hagyományosan körbe foglalják.
viharkagyló
Antoh istennõ jelképe egyszerre idézi a hullámzó víz és a feszülõ vitorlák képzetét. Talán meglepõ, de a legritkább esetben igazi kagyló (tökéletes formájút lelni roppant nehéz), anyagának azonban mindenképp a tengerbõl kell származnia - e célra jobbára halcsontot, rákpáncélt s más effélét használnak. Az eredeti kagylóhéjak némelyike igazi mûalkotás, a "legyezõ" szeleteire a tengermelléki népek nagy események (csaták, szökõárak) ábrázolásait karcolják.
csillaglant
Alborne isten jelképe a bárdok mágikus hatalmának két fõ forrását, a Külsõ Szfárák csillagait és az evilági zeneszerszámot foglalja dinamikus egységbe. A klasszikus (kyr) mintájú lant/harmónium "hideg" fémbõl való U forma, keretét gyakorta díszíti ékkõberakás. A vándor énekmondók rendszerint beérik ennyivel, nagyvárosi társaik azonban elõszeretettel egyénítik a maguk Szent Szimbólumát: kedvesük elkönyörgött hajtincsébõl készítik a húrokat, s az apró lantot -mindenki ámulatára - némelykor meg is szólaltatják.
acélpöröly
Gilron isten Szent Szimbóluma a fegyverkovácsok erejét s idõtlen befolyását hirdeti: "Egyetlen nagyhatalom sem született volna meg nélkülünk!" Kevély üzenetéhez képest meglepõen alig ujjnyi méretû, kemény, "hideg" fémötvözet alkotja; ennek összetétele tájegységenként változhat, jellege azonban nem. Újabb sajátság: a papok mindenkor, a gyakorló kovácsok csak szertartások, ünnepek alkalmával viselik - õk nap nap után valódi pöröllyel a kézben öregbítik Gilron dicsõségét.
kígyószív
Felsorolásunk végére hagytuk Orwella istennõ Szent Szimbólumát, ezt a kevéssé ismert jelképet, melynek hordozói a Hetedkorban jobbára az ismeretlenség homályában gyakorolják praktikáikat. A szív köré fonódó fekete kígyók sokasága a Kitaszított alakját idézi, anyaga fém vagy sötét hegyi kõzet. Boszorkánymesterek, rossz útra tért varázstudók kezében veszedelmes fegyverré válhat - oly kevés akad belõle, hogy tulajdonosa bízvást számot tarthat a szörnyeteg-asszony "kitüntetõ" figyelmére. Vigyázat: csak valódi Orwella-hívõnél marad meg, illetéktelennek akár a halálát is okozhatja!
|